Nykštukinės planetos

Nykštukinė planeta – dangaus kūnas, kuris:
• sukasi apie Saulę,
• turi pakankamą masę, kad jo paties gravitacija nugalėtų kieto kūno jėgas, taigi jis įgautų hidrostatinę pusiausvyros (beveik sferinę) formą,
• nėra dominuojantis kūnas savo orbitoje,
• nėra palydovas.
Būtent dėl punkto „nėra dominuojantis kūnas savo orbitoje“ ilgą laiką planeta laikytas Plutonas buvo pervadintas nykštukine planeta, kadangi pastarojo orbita kertasi su Neptūno.
Nykštukinės planetos apibrėžimas patvirtintas Tarptautinės astronomų sąjungos 2006 m. rugpjūčio 24 d. Tarptautinė astronomų sąjunga nutarė, kad dar nepavadinti transneptūniniai objektai, kurių absoliutusis ryškis nesiekia +1, bus laikomi nykštukinėmis planetomis. Yra žinomi tik 2 tokie objektai: Makemake ir Haumea. Iki 2008 metų TAS nykštukinems planetoms priskyrė 5 Saulės sistemos kūnus. Du iš jų buvo stebėti tiesiogiai (Cerera ir Plutonas), o kitų (Eridė, Hamea bei Makemake) buvimas buvo nustatytas netiesiogiai.
1. Cerera - atrasta 1801 m. sausio 1 d. Prieš priskiriant ją asteroidų klasei, pusę amžiaus buvo laikyta planeta. Nykštukinių planetų klasei priskirta 2006 m. rugsėjo 13 d. 2. Plutonas - atrastas 1930 m. vasario 18 d. 76 metus buvo laikomas planeta. 2006 m. rugpjūčio 24 d. priskirtas nykštukinių planetų klasei. 3. Eridė - atrastas 2003 m. spalio 21 d. Spaudos pavadintas „dešimtąja planeta“. 2006 m. rugsėjo 13 d. priskirtas nykštukinių planetų klasei. 4. Makemake - atrasta 2005 m. kovo 31 d. 2008 m. liepos 11 d. priskirta nykštukinių planetų klasei. 5. Haumea - atrasta 2004 m. gruodžio 28 d. 2008 m. rugsėjo 17 d. priskirta nykštukinių planetų klasei.
Tikimasi atrasti dar bent 40 nykštukinių planetų ir dar apie 200, kai bus ištirta Koiperio-Edžvorto juosta. Manoma, kad tokių objektų turėtų būti apie 2000, jei būtų ieškoma ir už Koiperio-Edžvorto juostos. Klausimas dėl nykštukinių planetų kitose planetų sistemose dar nebuvo spręstas. Nežiūrint į tai, jos nebūtų laikomos planetomis. Nykštukinės planetos dar nebuvo aplankytos tarpplanetinių erdvėlaivių. Tai turėtų pakisti 2015 metais, kai yra planuojamos dvi misijos: Dawn ir New Horizons, kurios turės pasiekti Cererą ir Plutoną. 2011 metais Dawn stebės potencialią kandidatę į nykštukines planetas - Vestą.

Plutonas — iki 2006 metų buvo devintoji, tolimiausia ir mažiausia Saulės sistemos planeta. 1930 m. ją fotografiniu būdu atrado JAV astronomas Klaidas Tombas (Clyde Tombaugh). Šią nykštukinę planetą galima įžiūrėti tik pro didelį teleskopą, o apie ją žinoma palyginti nedaug.
Plutonas savo sandara skiriasi nuo didžiųjų planetų. Turi retą azoto ir metano atmosferą. Paviršių dengia kelių kilometrų storio metano ledas, kurio temperatūra -235 °C, paviršių tikriausiai dengia kelių kilometrų storio metano ledas.
Plutonas turi tris žinomus palydovus: Charoną (atrastas 1978 metais, vos du kartus mažesnis už Plutoną), Hidrą ir Niktę (atrasti 2005 metais). Charono paviršių dengia metano ledas.
Manoma, kad praeityje Plutonas ir jo palydovas buvę Neptūno palydovai, tačiau vėliau ištrūkę iš Neptūno gravitacijos lauko. Plutonas tapo savarankiška planetėle.
2006 metų rugpjūčio 24 dieną Plutonas buvo priskirtas prie nykštukinių planetų


Nuotraukos

Plutono sukimasis. Pagal Hablo kosminio teleskopo nuotraukas

Plutono ir Charono sukimasis. Pagal Hablo kosminio teleskopo nuotraukas