Uranas

Uranas — septintoji Saulės sistemos planeta milžinė. Tai pirmoji 1781 m. teleskopu Viljamo Heršelio (Herschel) atrasta planeta.Iš Žemės opozicijos metu matoma kaip 5,3-5,5 ryškio žalsvos spalvos skritulėlis.

1986 m. pro Uraną praskriejusi kosminė stotis „Voyager 2“ atskleidė daugelį šios mįslingos planetos paslapčių. Į „Voyager“ buvo įdėti įrašai su Žemės garsais, muzika ir kalba. Galbūt tai po dau daug metų kažkas suras ir perskaitys...
Uraną dengia šalta (apie -210 °C) ir nepaprastai stora (11000 km) atmosfera, sudaryta iš vandenilio (82 % tūrio), helio (15%), metano (2%) bei plaukiojančių sušalusio metano ir amoniako debesų. Po ja yra 8000 km gylio vandens, metano ir amoniako sluoksnis, o planetos centre — Žemės dydžio branduolys, sudarytas iš silikatų bei vandens, amoniako ir metano ledų. Jo temperatūra siekia apie 11000°C.
Uranas turi 11 plonų, tik 1977 - 1978 m. atrastų žiedų, kurių bendras plotis sudaro 9000 km, o storis — 5 - 15 km. Urano žiedų medžiagos užtektų tik 15 km dydžio palydovui susidaryti. Palydovų turi tik ...21. Arijelio, Umbrielio, Titanijos ir Oberono skersmuo virš 1100 km. Palydovas Miranda - lyg suplipdytas iš kelių gabalų.
Planeta turi magnetinį lauką, kurio stiprumas du kartus silpnesnis nei Žemės.
Viena įdomiausių Urano ypatybių yra ta, kad jo , sukimosi ašis beveik guli orbitos plokštumoje. Taigi planeta tarsi rieda savo orbita gulėdama ant šono: pusę ilgų metų (84 metai) atsukusi į Saulę vieną ašigalį, kitą pusę Urano metų — kitą ašigalį. Atitinkamai atsisuka ir planetos pusrutuliai.

Urano vaizdai